A lakosság jelentős része a mai napig nem rendelkezik annyi megtakarítással, ami egy esetleges munkahely elvesztése, vagy hosszabb betegség esetén legalább 3 hónapra fedezni tudná a kiadásait. A COVID járvány miatt a tavalyi évben sokan kezdtek el takarékoskodni és a pénzügyi kiadásokat átszervezni. Sokat segít a tudatos pénzügyi döntések mellett, ha megfelelően vezetjük bevételünket, kiadásainkat. A legegyszerűbb egy füzetben vezetni ezeket, de jó megoldás az erre a célra megszerkesztett excell táblázat is. Már a hónap első napjától érdemes vezetni, tüntessük fel a kötelező kiadásokat, mint élelmiszer vásárlása, közüzemi számlák befizetése. Naponta jegyezzük fel az aznapi költéseket, hogy pontosan nyomon tudjuk követni a kiadásokat a hónap végéig. Van olyan applikáció is, ahol nem kell bajlódnunk a táblázat szerkesztésével, csak egyszerűen felvisszük az adatokat. Bármelyiket is választjuk, az alábbi fejléceket feltétlenül rögzítsük.
bevételek kezelése azt az összeget tüntesd fel, ami már a számládon jóváírásra került, legyen szó munkabérről, vagy a vállalkozói bevételről.
kiadások kezelése itt érdemes két külön fület elkülöníteni, az állandó, azaz a fix és az eseti kiadások részére. A fix kiadás oszlopba kerüljenek a havonta ismétlődő, állandó kiadások, úgy, mint a lakbér, közüzemi számlák, telefonszámla, internet, biztosítási díjak, tehát azok, amiket minden hónapban kell fizetni. Minden más kiadás, tehát amivel nem tudunk tervezni, kerüljön a másik oszlopba.
A kiadásokat egy másik szisztéma szerint is csoportosíthatjuk, így, ha pontosan naponta vezetjük a kiadásainkat, 1-2 hónapon belül kiderül mi az, amire többet költünk, mint azt szeretnénk. Ilyen például az étkezés, a ruhavásárlás vagy a szórakozás.
Tudd, hogy meddig ér a takaró!
Ha már több hónapja vezeted a bevétel/kiadás táblázatot tisztán látni fogod, mi az, ami egy hónapban megmarad pluszban, vagy esetleg mi az az összeg, amivel mínuszba csúsztál. Abban a hónapban amikor marad bőven tartalék, már lehet számolni a következő havi esetleges plusz kiadással is.
Vezesd a megtakarításaidat is!
Nemcsak a kiadásokat, de az esetleges megtakarításokat is érdemes vezetni, legyen szó akár eseti akár állandó félretett összegről. Az utóbbi kategóriába tartozik például a lakástakarékpénztári megtakarítás, vagy az életbiztosítás, hisz mindkettőt havi szinten kell fizetni. Abban a hónapban amikor jól szerveztük meg a kiadásainkat és váratlan kiadás sem merült fel, eseti megtakarított összeget nyerünk, amit mindenképpen jegyezzünk fel, hogy számolni tudjunk a plusz „bevétellel”.
Plusz egy tipp haladóknak: tűzz ki egy célt, és ahhoz igazodj!
Nagyobb tervezett kiadás esetén legyen az utazás, lakásvásárlás, vagy autó vásárlás, érdemes kalkulálni, hogy körülbelül mi az a reális összeg, amit minden hónapban félre tudsz tenni. Számolj azzal is, hogy lehet olyan hónap amikor egy váratlan kiadás lép közbe, ezért érdemes olyan összeggel kalkulálni, hogy tartalék is legyen ilyen helyzetekre és a cél érdekében félretett összeg is gyarapodjon.